29 septembrie 2011

Sfântu Gheorghe votează PENTRU mersul pe bicicletă!



Astăzi în şedinţa Consiliului Local Sfântu Gheorghe a fost aprobat Studiul de Fezabilitate şi demararea proiectului de amenajare a peste 8 kilometri (8620 metri) de piste de biciclete, cu lăţimea benzii de 2 metri pe străzile principale din ora, pe lângă cei aproape 10 km propuşi pe malul Oltului. Pista de biciclete urbană va fi separată cu borduri de beton ridicate cu înălţime de 15 cm, de parte carosabilă şi cu borduri de demarcaţie speciale cu buloane, de circulaţia pietonală, asigurând astfel siguranţă totală în circulaţia bicicliştilor.

Am salutat acest proiect, extrem de bine pus la punct de specialiştii angrenaţi în proiect, argumentat în detaliu (desen mai jos anexat) şi care vine să sprijine din plin demersurile celor care folosesc şi promovează mersul pe bicicletă din ce în ce mai mult, fapt dovedit şi de numeroasele mişcări din ultima vreme de tip „Masă Critică” organizate cu succes în Sfântu Gheorghe.

Totuşi, nu pot să nu remarc şi faptul că există şi o problemă la nivelul străzilor recent finalizate sau în curs de finalizare în municipiul nostru, dar care nu sunt încadrate în acest moment în acest plan, accesul dinspre aceste străzi urmând să se facă în continuare extrem de greu spre zonele care urmează să fie amenajate pentru biciclişti. Nu cred că ar fi necesitat un cost suplimentar prea mare amenajarea pistelor de biciclişti pe străzile sau trotuarele recent puse la punct şi care deja au schimbat mult în bine faţa municipiului. Bineînţeles că nu cred că este timpul pierdut şi de aceea trag acest semnal de alarmă cu convingerea fermă că se poate rezolva uşor acest neajuns.

Demersul meu nu vreau să fie înţeles ca o critică, ci doar ca pe o completare care sper să ajute la mai buna dezvoltare a infrastructurii în oraşul nostru şi vă asigur că voi rămâne în continuare un partener de încredere al actualei administraţii locale în orice proiect care va îmbunătăţi viaţa cetăţenilor din Sfântu Gheorghe.

Programul Cultural în Octombrie în Sfântu Gheorghe



                                                           
OCTOMBRIE

TEATRUL ANDREI MUREŞANU

2 oct.,duminică            ora 19   Mai întîi te naşti,autor: Line Knutzon,regia: Radu Afrim -Scenă
3 oct., luni                    ora 19   Shakespeare-opere complete,autori:Jess Borgeson,Adam Long,David Singer,
regia.Lucian Tion -Scenă  
4 oct.,marţi                  ora 11   Ţara clownilor, autor Loredana Grigoriu,un spectacol de Loredana Grigoriu  -  Foaier
                                    ora 19    Manej,autor: Ion Băieşu,regia: Mirela Bucur – Foaier
6 oct.,joi                      ora 19    Domnul Kolpert,autor:David Gisselmann,regia::Cristian Ban – Scenă
7 oct.,vineri                 ora 19   Mai întîi te naşti,autor: Line Knutzon,regia: Radu Afrim –Scenă
14 oct.,vineri               ora 19   Cameristele,autor:Jean Genet,regia:Sorin Misirianţu,Premieră – Scenă
17 oct.,luni                  ora 19    Domnul Kolpert,autor:David Gisselmann,regia::Cristian Ban – Scenă
18 oct.,marţi                ora 11    Ţara clownilor, autor Loredana Grigoriu,un spectacol de Loredana Grigoriu  -  Foaier
                                    ora 19    Cameristele,autor:Jean Genet,regia:Sorin Misirianţu, – Scenă
19 oct.,miercuri           ora 19   Cameristele,autor:Jean Genet,regia:Sorin Misirianţu – Scenă
20 oct.,joi                    ora 19    Manej,autor: Ion Băieşu,regia: Mirela Bucur – Foaier
24 oct.,marţi                ora 11    Ţara clownilor, autor Loredana Grigoriu,un spectacol de Loredana Grigoriu  -  Foaier
                                    ora 19     Shakespeare-opere complete,autori:Jess Borgeson,Adam Long,David Singer, regia.Lucian Tion -Scenă 
29 oct.,sămbătă           ora 19    Poveşti de familie,autor:Biljana Srbljanovic,regia: Cristian Ban - Scenă   
30 oct.,duminică         ora 19   Mai întîi te naşti,autor: Line Knutzon,regia: Radu Afrim –Scenă



TEATRUL TAMÁSI ÁRON

1.oct.sămbătă              ora 19    Katona József: Banul Bank , regia: Bocsárdi László  - Sala Mare 
7.oct.vineri                  ora 19    Sofocle: Trahinienele, regia:Balogh Attila.  Premieră – Sala Kamara
8.oct. sămbătă             ora 19    Sofocle:Trahinienele, regia:Balogh Attila. Premieră – Sala Kamara
11.oct.marţi                 ora 18    Sofocle:Trahinienele, regia:Balogh Attila – Sala Kamara
12.oct.miercuri            ora 18   Sofocle:Trahinienele, regia:Balogh Attila – Sala Kamara
14.oct.vineri                ora 19   S.Mrozek: O zi de vară, regia:Zakariás Zalán - Sala Kamara
15.oct.sămbătă           ora 19   S.Mrozek: O zi de vară, regia:Zakariás Zalán - Sala Kamara
16.oct.duminică          ora 19    Katona József: Banul Bank , regia: Bocsárdi László  - Sala Mare 
19.oct.miercuri            ora 18   Sofocle:Trahinienele, regia:Balogh Attila – Sala Kamara
20.oct.joi                     ora 19   Sofocle:Trahinienele, regia:Balogh Attila – Sala Kamara
23.oct.duminică          ora19    W.Shakespeare: Neguţătorul din Veneţia, regia: Bocsárdi László –
Sala Mare,spectacol studio
25.oct.marţi                 ora 18   Sofocle:Trahinienele, regia:Balogh Attila – Sala Kamara
26.oct.miercuri            ora 18   Katona József: Banul Bank , regia: Bocsárdi László  - Sala Mare
27.oct.joi                     ora 19   Katona József: Banul Bank , regia: Bocsárdi László  - Sala Mare 
28.oct.vineri                ora 19  Concert simfonic prezentat de formaţiile camerale: Georgius şi Csíki – Sala Mare
29.oct.sămbătă           ora 19   S.Mrozek: O zi de vară, regia:Zakariás Zalán - Sala Kamara
30.oct.duminică          ora 19   S.Mrozek: O zi de vară, regia:Zakariás Zalán - Sala Kamara
31.oct.luni                   ora19    Evilági –concert de lansarede album.Interpreţi: Orbán Ferenc şi invitaşii săi – Sala Mare


ANSAMBLUL DE DANSURI HÁROMSZÉK

14.oct.vineri                ora 19   Masca,Premieră,regizor - coreograf: Ivácson László.  Coreogrfi invitaţi: Orza Călin,Ónodi Béla,Furik Rita,Gálber Attila.Muzică:Orbán Ferenc,costume:Furik Rita,colaborator artistic: Jánosi József  -Sala studio Lajtha László  
17.oct.luni                   19 óra   Masca,regizor - coreograf: Ivácson László.  Coreogrfi invitaţi: Orza Călin,Ónodi Béla,Furik Rita,Gálber Attila.Muzică:Orbán Ferenc,costume:Furik Rita,colaborator artistic: Jánosi József  - Sala studio Lajtha László  
21.oct.vineri                18 óra   O sută de ani...,regizor-coreograf: Könczei Árpád - Sala studio Lajtha László  
31.oct.luni                   19 óra   Masca,regizor - coreograf: Ivácson László.  Coreogrfi invitaţi: Orza Călin,Ónodi Béla,Furik Rita,Gálber Attila.Muzică:Orbán Ferenc,costume:Furik Rita,colaborator artistic: Jánosi József  - Sala studio Lajtha László  
În fiecare miercuri (5,12,19,26)   ora 20  Casa dansului popular.Muzica:Formaţia Heveder şi formaţia Folker -  Casa de Cultură Kónya Ádám  

STUDIOUL M

15.oct.sămbătă              ora 19   MDV-Aniversare,regizori : Szekrényes László şi Dávid Péter –Sala studio Lajtha László  
16.oct. duminică           ora19  Executorul,regizor: Uray Péter - Sala studio Lajtha László 
18.oct.marţi                 ora19  Ochi lui Dumnezeu,”apus dramaturgic”.După opera lui Tar Sándor Strada noastrăc şi pasaje din alte opere a scriitorului.Regia: Rácz Attila - Sala studio Lajtha László
19.oct.miercuri            ora19  Ochi lui Dumnezeu,”apus dramaturgic”.După opera lui Tar Sándor Strada noastrăc şi pasaje din alte opere a scriitorului.Regia: Rácz Attila - Sala studio Lajtha László